ŠKODA KAROQ – evoluce ve třídě kompaktních SUV

ŠKODA KAROQŠKODA KAROQ je nejžhavější novinkou, která letos vychází z mladoboleslavské automobilky. Svým názvem pokračuje v sérii SUV končící písmenem Q. Jako nástupce, který nahrazuje automobil označení Yeti, se od něj očekává mnoho. Jak všechno doopravdy splňuje?

KAROQ a KODIAQ nejsou náhoda

Že by oba automobily získaly podobné netradiční jméno náhodou, je velmi nepravděpodobné. Tušíte tedy správně, že názvy obsahují skrytý původ. ŠKODA KODIAQ se nazývá podle největšího žijícího poddruhu medvěda hnědého, medvěda kodiaka. Toto jméno je odvozeno z jazyka původních obyvatel Aljšasky, auletštiny. Z této řeči pochází i název ŠKODA KAROQ, který představuje spojení slov KAA’RAQ, tedy auto, a RUQ, tedy šíp. Díky překladu snadno odhadnete, že se jedná o návaznost na logo Škody.

Design a praktičnost vede

Je vidět, že si ŠKODA dává velmi záležet na komfortu nových automobilů a dokazuje to jak svým interiérem, tak i designem. Automobilka pokračuje v kubistickém stylu a větší velikost auta doplňuje například robustní zadní nárazník nebo vysoce umístěné světlomety. Celkové spojení kubistických křivek a robustního vzhledu působí velmi vyváženě.

KAROQ disponuje dostatečným kufrem o objemu 521 litrů, resp. 1810 litrů při sklopených zadních sedadlech. Při velkých nákupech oceníte možnost otevření pomocí tzv. virtuálního pedálu. Zavazadlový prostor je zároveň řešen Cargo elementy, háčky na tašky a síťovým programem, aby nedošlo k poškození během převážení.

Komfort na prvním místě

ŠKODA KAROQ vyloženě hýří různými „vylepšováky“, které vám zpříjemní cesty. Na dlouhých cestách jistě oceníte pomocníka s názvem Lane Assist, který rozeznává situaci, kdy nechtěně vyjíždíte ze svého pruhu. Řidiče na to vizuálně upozorní a provede jemný opravný manévr. Systém si kontroluje rychlost, jelikož toto je možné provést, pouze pokud jedete nad 65 km/h a pokud jsou pruhy dostatečně čitelné.

Pokud se necítíte silní v parkování, budete mít velkou radost z parkovacího pomocníka Park Assist. Polosamočinně totiž navede váš vůz na vámi určené parkovací místo. Systém pomáhá automatickými otáčkami volantem, takže vám stačí pouze zrychlovat a brzdit. Tuto možnost využijete jak pro příčné, tak i podélné parkování. Ani vyjíždění z těsných parkovacích prostor vás už nemusí děsit, pomůže vám i v tomto případě.

Interiér je vymyšlen pro co nejlepší využitelnost prostor. Spolujezdci na zadních sedadlech ocení opěrku lokte i se dvěma držáky nápojů, sklápěcí stolečky i držáky na tablety. Díky tomu se můžete plně obsloužit. Řidič a spolujezdec vedle něj využijí dva easy-open držáky napojů, PhoneBox s bezdrátovým nabíjením. Vyhřívaný volant je taktéž samozřejmostí.

ŠKODA KAROQ má hned několik výhod, kvůli které si zaslouží o zakoupení minimálně přemýšlet. Nicméně nic se nevyrovnává testovací jízdě, kde si skutečně na auto můžete „šáhnout“. Proto pokud uvažujete, že si pořídíte ŠKODA KAROQ či se rozhodujete mezi favority, porovnejte si je během zkušební jízdy, která vám rozhodování usnadní.